web tasarım yapan firma

Türkiye'nin En İyi Web Tasarım ve Yazılım Ajansı!

SEO Nedir? “Search Engine Optimization” Stratejik SEO

Seo Nedir? Seo Nasıl Yapılır; Kısaca SEO, İngilizce’de “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma.

SEO Nedir? SEO Neden Bu kadar Önemli 

Bilmeyenler için kısaca: SEO nedir? Önce buna değinelim; Kısaca SEO, İngilizce’de “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma. Günümüzde dijital pazarlama alanında en önemli alanlardan biri olan SEO, Türkiye’de de “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak da biliniyor. Kullanıcılara yaptıkları sorgulara yönelik en alakalı, doğru ve açıklayıcı sonuçları çıkarmayı hedefleyen Google’ın ve diğer büyük arama motorlarının, sıralama kriterlerini etkin biçimde öğrenerek bunlara göre gerekli optimizasyonların yapılmasını sağlayan sürecin tamamına SEO deniliyor. 

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerini arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine "taramasına" olanak sağlayacak şekilde arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek "web sitesinin optimize edilmesi" hedeflenen anahtar kelimelere ait arama moturu aramalarında yükseltilmesidir. 

SEO, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile amaç web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılmasıdır. 

SEO, arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Arama motorlarında yükselmek adına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

SEO, Arama Motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar. 

SEO İçin Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır? 

Anahtar kelime araştırması yapıp SEO çalışmalarından ekstra verim almak istiyorsanız kaybedecek zamanınız yok demektir. Profesyonel bir şekilde anahtar kelime araştırması yapmanızı sağlayacak pek çok farklı rehberden faydalanmış olabilirsiniz. Bu rehberlerin her birisi size farklı yönler gösterebilmektedir. Çünkü anahtar kelime araştırması gerçekleştirmek için takip edilebilecek standart bir yöntem yoktur.

Her rehberin kendine özgün avantajları bulunmaktadır. Hangi yönde anahtar kelime araştırması yapmak istiyorsanız onu tercih etmeye çalışmalısınız. 

Anahtar kelime araştırmaları özellikle dört farklı kriter düşünülerek şekillendirilmektedir: 

ü  Siteniz – otorite durumu, sayfa miktarı, içerik kalitesi

ü  Hedefleriniz – markalaşma, trafik, satış

ü  Bütçeniz – kaynaklarınız ve süre sınırı

ü  Sektörünüz – rekabet durumu

ü  Bu nedenle her kaba uygun olan bir rehber bulmakta epey zorlanabilirsiniz. Anahtar kelime araştırması yapmak için burada farklı bir yöntem tercih edilmiştir. Burada sizinle paylaşılan taktikler iyi bir anahtar kelime araştırma çalışma taslağına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bu anahtar kelime araştırma çalışması özellikle Google üzerinden aldığınız trafiği yükseltmeye odaklı olacaktır. Anahtar kelime araştırmasını uygun şekilde tamamladıktan sonraki bir yıl içerisinde bugün aldığınız trafikten iki kat daha fazla trafik elde edebileceksiniz. 

SEO Nasıl Geliştirilir SEO Analizi Yapma! 

Web sitelerinizin olmasını istediğiniz sıralamaya ulaşmayı başaramıyor mu? Bunu düzeltebilirsiniz. SEO uzun vadeli bir oyundur. Sağlam bir stratejiye ihtiyacınız vardır. Her şeyden önce sabırlı olmanız ve doğru adımları atmanız gerekmektedir. 

1. En Üst Sıradaki Sayfaların Tıklama Oranını İyileştirin

Arama motoru sonuç sayfasında 1. sırada yer almanızın amacı sayfanıza ziyaretçi çekmektir. İnsanları sayfanızı diğerlerine göre seçmeye ikna eden bir başlık etiketi yazmanız gerekmektedir. Yani web sitenizin etkili bir başlığı ve anlaşır bir açıklama kısmı olmalıdır. 

2. Önemli Sayfaların Sayfa Hızını Optimize Edin

Yüklemesi çok uzun süren bir sayfayı hiç ziyaret ettiniz mi? Büyük olasılıkla geri düğmesine geri tıklamış olmalı ve şansınızı başka bir yerde denemek istemiş olabilirsiniz. 

İşte Google de böyle bir sıkıntı yaşamayı sevmez kullanıcılarına daima en iyi bilgiyi ve en iyi hıza sahip kullanıcılara faydalı web siteleri gösterir.

Sitenizi farklı araçlarla kontrol etmelisiniz. Bu araçlar size hangi sayfaların yavaş olduğunu gösterecektir. 

Sayfa hızını iyileştirmeyle ilgili olarak şu ipuçlarından yararlanmaya çalışabilirsiniz:

Resim boyutlarını küçültün. WordPress kullanıcısı olmanız durumunda işiniz çok daha kolay olacaktır. Yüklenen görüntüleri kaliteden ödün vermeden otomatik olarak sıkıştıracak ShortPixel adlı eklentiyi kullanabilirsiniz. 

Tarayıcı önbelleğini etkinleştirin. Kolayca önbelleğe almak için W3 Total Cache, WP Rocket ya da Autoptimize eklentilerinden bir tanesini kullanabilirsiniz. Bu kullanıcıların ikinci ziyaretlerinde sunucuya başka bir HTTP isteği göndermeden sayfanızı yüklemelerine olanak tanıyacaktır. Bu otomatik olarak daha hızlı yükleme elde etmeniz anlamına gelecektir.